To je, po rečima Čadeža, važno jer će domaći proizvodač moći da pokrije deo potreba našeg zdravstva za skupim testovima koje uvozimo, a kasnije i da ih izvozi na strana tržišta. Ujedno, NeoMedica je, dodaje, još jedan dokaz inovativnosti, fleksibilnosti i sposobnosti naših kompanija da odgovore na najveće izazove sa kojima se svet suočava u vreme pandemije Kovid19.
“Već smo instalirali novu liniju za proizvodnju imunohemijskih testova na viruse, uključujući i Kovid 19, a nadležna inspekcija Ministarstva zdravlja posetila je fabriku i proverila ispunjenost zakonskih - prostornih, kadrovskih i uslova koji se tiču opreme kojom raspolažemo. Uz veliku podršku koju nam je od početka pružila Privredna komora Srbije, očekujemo, da po dobijanju dozvole za rad, u naredne dve-tri nedelje krenemo sa proizvodnjom 1.500 testova dnevno”, kaže Saša Tričković, vlasnik i direktor kompanije NeoMedica i predsednik Grupacije proizvođača medicinskih sredstava Privredne komore Srbije.
Kompanije kao što je NeoMedica i u narednom periodu mogu da računaju na našu maksimalnu pomoć u zastupanju njihovih potreba i inicijativa u komunikaciji sa državnim institucijama, rešavanju problema sa kojima se suočavaju, kao i na podršku u realizaciji istraživačko-razvojnih i investicionih planova i uvođenju novih proizvoda, ističe predsednik Privredne komore Srbije.
Čadež najavljuje i da će na inicijativu Nectara, Privredna komora Srbije niškoj kompaniji preusmeriti pet miliona dinara koje je Nectar uplatio na humanitarni račun PKS za donacije privede.
NeoMedica već proizvodi reagense i aparate u oblasti hematologije, biohemije i analize urina, koje koriste laboratorije i bolnice, ne samo u zemlji, već i širom sveta. Za dve decenije rada, od male porodične firme postala je jedan od vodećih domaćih proizvođača in vitro dijagnostičkih medicinskih sredstava i jedan od najvećih izvoznika u svojoj branši, kompanija koja investira u širenje poslovanja, svoje ekspertske timove, primenu svetskih standarda i razvoj novih prozvoda.
“Prepoznali smo šansu za prodor na tržište imunologije i stvoren je potpuno automatizovani monotest, imunohemijski analizator Naissa, po modelu “jedan kertridž-jedan test-jedan pacijent’’, objašnjava Tričković.
Ovaj koncept, po njegovim rečima, jedinstven je na globalnom nivou i omogućava zdravstvenim radnicima pouzdan i maksimalno efikasan dijagnostički sistem. To je, napominje, 2018. godine prepoznao i Fond za inovacionu delatnost koji je velikim grantom podržao razvoj testova za detekciju i kvantifikaciju virusa, infektivnih bolesti, hormona, tumor markera.
Po završetku epidemije, testovi iz niške fabrike, moći će da se koriste, kod nas i u svetu, i za ispitivanje velikog uzorka populacije radi utvrđivanja ispunjenosti uslova za vakcinisanje.