Prema poslovnom izveštaju, čista dobit te krovne kompanije Googlea dostigla je u prvom ovogodišnjem kvartalu 9,4 milijarde dolara, gotovo 73 odsto više nego godinu dana ranije.
Tako snažan skok dobiti zasniva se uštedama od oko 3 milijarde dolara zahvaljujući poreskim promenama u SAD početkom godine, kao i zaradi od oko 1,1 milijardu dolara na osnovu kursnih razlika.
„Skok dobiti zahvaljuje se jednokratnom učinku. Izveštaj pokazuje da “Alphabet” povećava investicije da bi održao korak s “Amazonom” i da mora više svojih prihoda deliti s onima koji donose promet na internetu”, kaže James Cordwell, analitičar u kompaniji Atlantic Equties.
Tako su troškovi “Alphabeta” u dugoročni kapital u proteklom tromesečju dostigli 7,3 milijarde dolara, dok su godinu dana ranije iznosili 2,5 milijardi.
Međutim, snažan rast oglašavanja, za 24 odsto na godišnjem nivou, podstakao je prihode, pa se, kažu analitičari, zasad u poslovnim rezultatima ne vidi da su korisnici interneta zabrinuti po pitanju narušavanja njihove privatnosti, nakon nedavnog otkrića da su podaci korisnika Facebooka korišteni bez njihova pristanka.
„Snažan rast ekonomije podstakao je kompanije da više troše na oglašavanje, a pritom se odmiču od oglašavanja putem tradicionalnih medija prema online i oglašavanju na društvenim mrežama. Google pritom dominira kako u mobilnom, tako i desktop pretraživanju. Čini se da će uticaj slučaja Facebook biti vrlo mali”, kaže Ivan Feisneth, analitičar u kompaniji Tigress Financial Partners.
U proteklom tromesečju broj oglasa, ili plaćenih 'klikova', skočio za 59 odsto u odnosu na isti period godinu dana ranije, više u odnosu na skok od 48 odsto u prethodnom kvartalu. Troškovi po 'kliku' smanjeni su, pak, za 19 odsto na godišnjem niovu, što pokazuje da se smanjuje i cena oglašavanja.
Rezultati pokazuju, kažu analitičari, da se “Alphabet” dobro nosi sa žestokom konkurencijom Facebooka na tržištu mobilnog i video oglašavanja, koje snažno raste, jer su oglašivači spremni dobro platiti za nekoliko sekundi pažnje ciljanih čitaoca sadržaja.
Osim samog Googlea, koji obuhvata internetski pretraživač i YouTube, i ostali poslovni delovi “Alphabeta” u koje kompanija puno investira, kao što su hardware i 'cloud' usluge, beleže rast.
Prihodi kompanije, koji se ne odnose na oglašavanje dostigli su u proteklom tromesečju 4,4 milijarde dolara, što je 34 odsto više nego godinu dana ranije.