Konferencija je za cilj imala da predstavi francuske ekspertize u sektoru održivog razvoja i zaštite životne sredine kroz najsavremenije projekte vodećih kompanija.
Na otvaranju konferencije ambasador Francuske u Srbiji, gospodin Pjer Košar, pozdravio je sve prisutne i istakao da je upravljanje urbanizacijom suštinsko pitanje za našu planetu i za buduće generacije. Osvrnuo se na situaciju u Francuskoj u kojoj je već trećina opština u programu pametnih gradova dodavši da je ta zemlja jedan od ključnih igrača u rešavanju izazova pametne mobilnosti. Državna sekretarka u Ministarstvu rudarstva i energetike, gospođa Jovanka Atanacković, istakla je važnost ove teme i osvrnula se na činjenicu da najviše zagađenja dolazi iz energetskog sektora, te da je odgovor na prevazilaženje ove situacije prelazak na obnovljive izvora energije, električna vozila i mobilnost. Dodala je da je ministarstvo u tom smislu napravilo set zakona kojim je stvoren novi okvir za unapređenje proizvodnje toplotne i električne energije iz obnovljivih izvora. Potpredsednik Francusko-srpske privredne komore, gospodin Filip Til, osvrnuo se na kompanije članice komore istakavši da je ova konferencija pokazatelj da su one u potpunosti posvećene održivom pristupu. Njihova socijalna, društvena i ekološka posvećenost prevazilazi zakonske obaveze, čime one doprinose dobrobiti lokalnog stanovništva, nacionalnom razvoju i kompetitivnosti srpske privrede.
Na panelima su predstavljeni neki od najinovativnijih modela za urbani razvoj koji omogućavaju poboljšanje kvaliteta života u gradovima, uz smanjenje emisija štetnih gasova.
Franuska preduzeća Schneider Electric, Veolia, RATP Dev, Atos, Dassault Systemes, uz doprinos lokalnih članica Komore AK Miroslav Stojanović u saradnji sa Wolf Theiss i Placemaking Western Balkans, učestvovala su u dva panela: „Pametna mobilnost“ i „Klimatski neutralni gradovi“, dok su predstavnici Ministarstva rudrastva i energetike, Ministarstva finansija, zajedno sa Evropskom investicionom bankom i Delegacijom EU u Srbiji dali svoja tumačenja na ovu temu i predstavili planove za budućnost. Takođe, jedan panel bio je posvećen i lokalnim startapovima u domenu zelenih tehnologija.
Francusko-srpska privredna komora osnovana je 2005. godine sa ciljem da se okupi francusko-srpska poslovna zajednica i unapredi bilateralna saradnja dve zemlje. Članica je Unije francuskih privrednih komora u inostranstvu., a danas okuplja preko 130 kompanija i preduzeća u Srbiji, među kojima su Atos, Lafarge, L’Oreal, Michelin (Tygar Tyres), Le Bélier, Saint Gobain, Sladara Soufflet, Schneider Electric,Veolia, OTP banka, Vinci Airports – Belgrade Airport, Renault, Total, Mecafor itd.