Dr. Verner, vaša karijera je prošla kroz značajnu transformaciju – od akademske profesorke do stručnjakinje za Human Design. Šta vas je navelo da se posvetite ovom sistemu i kako je on oblikovao vaš profesionalni put?
Ta transformacija bila je podjednako lična koliko i profesionalna. Nakon više od 20 godina rada u akademskom svetu, postigla sam sve što se tradicionalno smatra profesionalnim uspehom. Ipak, ostajao je osećaj unutrašnje praznine i pitanje da li je to zaista moj autentični doprinos. U tom periodu sam se suočila i s ličnim prekretnicama koje su me podstakle da preispitam svoju svrhu i pravac u karijeri.
Tada sam saznala za Human Design i ono što je počelo kao alat samorazumevanja, vrlo brzo je postalo nova profesija. Ovaj sistem mi je pomogao da razumem sebe, ali i način na koji mogu najautentičnije doprinositi pomažući drugima. Vrlo brzo sam uvidela njegovu širinu i potencijal za primenu u razvoju ljudskih potencijala. Danas radim u domenu poslovne edukacije i organizacionog razvoja, koristeći Human Design kao precizan alat za optimizaciju timskog rada, donošenje odluka i razvoj liderstva u skladu sa unutrašnjim potencijalima pojedinca.
Šta podrazumeva koncept Human Design i kako on može doprineti ličnom i profesionalnom razvoju?
Human Design je integrisani sistem koji koristi podatke o datumu, vremenu i mestu rođenja kako bi kreirao personalizovanu mapu individualnog energetskog funkcionisanja – nešto poput vašeg ličnog "uputstva za upotrebu". Kombinuje elemente iz oblasti genetike, kvantne fizike i drevnih učenja, poput astrologije, I’Chinga, kabale i sistema čakri. U poslovnom kontekstu, omogućava dublje razumevanje radnih navika, načina odlučivanja i komunikacije, što direktno utiče na razvoj karijere, efikasnost u timovima i strateško pozicioniranje pojedinca unutar organizacije. U ličnom razvoju pomaže da osoba bolje razume sebe, oslobodi se tuđih očekivanja i donosi stabilnije odluke.
S obzirom na vaš rad sa firmama i menadžerima, kako primena ovog sistema može uticati na bolju organizaciju timova, prepoznavanje potencijala zaposlenih i efikasniju raspodelu zadataka?
Human Design omogućava dublje razumevanje prirodnih potencijala i načina funkcionisanja svakog člana tima. Umesto da se oslanjamo isključivo na tradicionalne modele uloge i hijerarhije, ovaj sistem nudi precizne uvide u to kako pojedinci donose odluke, obrađuju informacije i doprinose kolektivu – bilo kao lideri, inicijatori, stratezi ili podrška timu.
Kada menadžeri imaju uvid u ove karakteristike, mogu pametnije rasporediti zadatke, smanjiti rizik od sagorevanja i značajno unaprediti internu komunikaciju. Primenom Human Designa u organizacionom okruženju, timovi postaju funkcionalniji, agilniji i otporniji na stres, dok se istovremeno podstiče individualni razvoj i veća profesionalna angažovanost.
Koje su najvažnije preporuke koje biste dali ljudima koji žele da poboljšaju svoj proces donošenja odluka u skladu sa svojim potencijalima?
Prva i najvažnija preporuka je da se prestane sa racionalizacijom odluka koje nisu u skladu sa ličnim osećajem ispravnosti. Human Design uči da pravi odgovor za svaku osobu dolazi iz unutrašnjeg autoriteta – kod nekih je to intuitivna reakcija, kod drugih emocija ili telesna reakcija. Druga važna stvar je vreme – neke odluke zahtevaju procesuiranje, a ne impulsivnost. Kroz praksu, osoba dolazi do sve veće jasnoće i sigurnosti u sopstvene izbore. Kada ljudi nauče da osluškuju sopstveni unutrašnji kompas, donose doslednije i održivije odluke, što ima direktan uticaj na stabilnost i dugoročni razvoj, kako lični, tako i profesionalni.
Šta biste savetovali preduzetnicima i menadžerima, koji su skeptični prema Human Designu, kako da iskoriste njegove prednosti za poboljšanje svog poslovanja?
Skepticizam je potpuno razumljiv, naročito u okruženju koje teži merenju i racionalizaciji procesa. Moj savet je da pristupite Human Designu kao pilot projektu, kroz korišćenje dodatnog alata koji može otkriti ono što nije obuhvaćeno standardnim metodama. Na primer, ako se neko suočava s visokom fluktuacijom zaposlenih, komunikacijskim problemima ili zasićenjem u timu – Human Design može ponuditi potpuno novu perspektivu. Izaberite manji tim, analizirajte njihove dizajne i primenite preporuke kroz probni period. Većina mojih klijenata u poslovnom svetu nije imala predznanje o ovom sistemu, ali su kroz iskustvo rada prepoznali njegovu praktičnu i stratešku vrednost.
Foto: Jelena Rašić