Društvo

Država trenutno vodi oko 300.000 sudskih sporova

Državno pravobranilaštvo, u ime Srbije, trenutno vodi oko 300.000 sporova u kojima je država tužilac ili je tužena, što je za oko 50.000 predmeta više nego pre tri godine. Procenjuje se da je u oko 90 odsto slučajeva Republika na "optuženičkoj klupi", a u samo deset procenata naša zemlja je presavila tabak.

Kako je "Novostima" rečeno u Pravobranilaštvu, koje zastupa Vladu, Skupštinu, ministarstva, državne uprave, javne ustanove koje se finansiraju iz republičkog budžeta, sporovi se vode od Subotice do Vranja. Sadržine predmeta su različite: nezakonit rad državnih organa, neosnovan pritvor, nezakonita osuda, neobezbeđivanje protivgradnih raketa i tužbe za utvrđivanje prava svojine na građevinskom zemljištu.

Tabak su presavili i bivši poslanici Srpske radikalne stranke koji od Skupštine traže oko 20 miliona dinara na ime dnevnica i regresa koji su ukinuti 2009. godine. Prvi osnovni sud presudio je u njihovu korist i sada se čeka konačna odluka Apelacionog suda. Njih 20, u zavisnosti od toga koliko su vremena proveli u zakonodavnom domu, tražili su od 600.000 do milion dinara za neisplaćene dnevnice, plus po 100.000 za regres.

Građani su državu tužili i zbog štete zbog povreda na radu, policijske torture ili oduzetih vozila, oružja... I dalje se vode sporovi koje su podnele sudije koje nisu prošle reizbor 2009. godine, a koje su, odlukom Ustavnog suda, vraćene na posao.

Na spisku onih koji su tužili državu su i građani čije su žalbe zbog povrede na suđenje u razumnom roku ili prava ličnosti i dostojanstva usvojene pred Ustavnim sudom. Policajci najčešće traže naknadu štete za prekovremeni, noćni ili rad u vreme državnih i verskih praznika, kao i zbog gubitka posla.

Država, s druge strane, tuži građane, ali i firme, zbog neplaćanja poreza, naknade za građevinsko zemljište, taksi ili drugih dažbina. Slučajevi se vode pred sudovima širom Srbije, a najviše u Prvom osnovnom sudu.

Srbiji je na ime presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu tokom prošle godine dosuđeno da isplati oko 147.000 evra odštete, što je malo više nego u 2016. godini Naša zemlja je, navodi se u godišnjem izveštaju ove institucije, poštovala rok za plaćanje odštete u 21 slučaju, dok u 24 nije dostavila informacije da je novac uplaćen pre isteka roka. Protiv naše zemlje je prošle godine podneto 38 novih tužbi.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!