Na tržištu Srbije, u sferi elektronskog bankarstva, rešenja su prilagođena pravnim i fizičkim licima. Za fizička lica, potrebe korišćenja elektronskog bankarstva veoma su slične. Najvažniji im je pregled stanja i plaćanje. S druge strane, imamo pravna lica koja imaju svoje podgrupe: velike korporacije, zatim velika, srednja, mala i mirkro preduzeća i preduzetnike. Potrebe i poslovanje ovih pravnih lica u mnogome se razlikuju. Dok velike korporacije uglavnom teže ka automatizaciji poslovanja, velika i srednja preduzeća uvezuju svoje informacione sisteme sa aplikacijom za elekronsko bankarstvo. Svakako možemo zaključiti da je korišćenje e-bankinga neophodno za sve ove segmente.
U grupu onih sa specifičnim potrebama spadaju preduzetnici, mikro i mala preduzeća. Analizom tržišta dobili smo rezultate gde su to uglavnom korisnici, koji nisu toliko vezani za kancelarije i stalno u pokretu… Izazovi sa kojima se susreću su nemogućnost pregleda stanja na računu, priliva novca i plaćanja. Iz ovoga možemo zaključiti da su to preduzeća gde je uglavnom jedan čovek zadužen za sve: vrši plaćanje, proveru i štampu izvoda. Današnja e-bank rešenja imaju odgovor i za ove izazove, a to je provera bankovnih računa preko web aplikacije, bilo gde i u bilo kom momentu, prilagođena svim uređajima (tablet, PC, mobilni telefon…). Za pristup web aplikaciji potrebna je samo internet konekcija. Aplikaciji se pristupa logovanjem: kvalifikovanim elektronskim sertifikatom ili korisničkim imenom i šifrom, koje korisnik dobija prilikom prijave kod banke. Ovakav način rada dosta je olakšao poslovanje ovim kompanijama, a sa druge strane korisnici ne moraju brinuti za bezbednost podataka, jer prilikom logovanja svoju identifikaciju moraju potvrditi OTP-om (One Time Password-om).
Najveći fokus u e-bankingu jeste korisnik, ali ponekad trendovi ne mogu ispratiti njihove potrebe, zato je od velike važnosti osluškivati ih.
Branko Milikić, menadžer poslovnog razvoja