U uvodnom izlaganju, Veljko Davidović i Biljana Lazarević, predstavnici kompanije „Casa Forte”, su istakli da je koncept ESG (Environmental, Social and Governance) do sada razmatran kroz različite aspekte, ali se prvi put u javnoj diskusiji razmatra njegov uticaj na rezultate prodaje.
Novi standardi koje domaći i multinacionalni korporativni kupci zahtevaju od dobavljača iz segmenta malih i srednjih preduzeća utiču na rezultate prodaje tako što u prvom momentu usporavaju realizaciju. Usklađivanje poslovanja i izveštavanja sa ESG standardima traži vreme i investicije, pre svega, u novu opremu ili prilagođavanje postojeće, ulaganje u ljude, ali ujedno preduzeća koja se opredele za ovaj korak dugoročno čini konkurentnijim.
ESG je veliki izazov za MSP, jer direktno utiče na realizaciju prodaje i poslovni rezultat, iako ESG izveštavanje nije zakonska obaveza ovog segmenta naše privrede. Subvencionisana podrška je ključna za implementaciju poslovne prakse usklađene sa ESG i održivim poslovanjem, jer se u suprotnom, MSP ekosistem može suočiti sa padom u prihodu od prodaje, bez obzira na brigu o ekološkom uticaju, socijalnim efektima i ekonomiji (ESG).
Na konferenciji je Vidosava Džagić, pomoćnica direktora Privredne komore Beograda, prezentovala rezultate istraživanja: “Ispitivanje uticaja kriza na ostvarenje ciljeva održivosti (ESG) i razvoj strategija koje povećavaju otpornost preduzeća”.
Održana su i tri panela, na kojima su istaknuti predstavnici privrede i akademske zajednice iz zemlje i regiona govorili o ovoj temi.
Panel: E-nviroment
U okviru panela E-nvironment istaknuta je neophodnost proaktivne uloge obrazovnih institucija za zaštitu životne sredine u budućnosti.
„Visokoškolske institucije imaju važnu ulogu u implementaciji ESG standarda kroz edukaciju, istraživanje i saradnju sa kompanijama. Edukacija i podrška od strane visokoškolskih institucija kompanijama u Srbiji bitan su faktor za prevazilaženje ekoloških izazova i prepreka u implementaciji ESG okvira. Takođe, veoma je važno razvijati "green skills" kod mladih kako bi se prilagodili budućim zahtevima tržišta rada u oblasti održivosti i ekološke odgovornosti”, istakla je prof. dr Kosana Vićentijević, Akademija strukovnih studija Zapadne Srbije iz Valjava.
Merisa Kurtanović rukovodilac Operativnog centra Univerziteta u Sarajevu je ukazala na to da Bosna i Hercegovina prepoznaje važnost ESG standarda i integriše ih u različite strateške dokumente i planove. Okvir za realizaciju Ciljeva održivog razvoja u BiH, usklađen sa Agendom 2030, naglašava potrebu za održivim razvojem i uključuje mere za smanjenje negativnog uticaja na okolinu, poboljšanje društvenih standarda i osiguranje dobrog upravljanja.
Kurtanović je istakla važnost uvođenja inovativnih finansijskih mehanizama, kao što su zelene obveznice i crowdfunding, i energetske tranzicije, koja uključuje povećanje energetske efikasnosti i udela obnovljive energije.
Upravnik Centra za zelenu ekonomiju prof. dr Dejan Jovanović je istakao da je za brigu preduzeća o životnoj sredini i ostvarenje dobrih ekoloških performansi veoma važno da postoji podrška menadžmenta, odnosno da je kompanenta G – korporativno upravljanje, a posebmo upravljanje prodajom, ključno za postizanje ekoloških i socijalnih ciljeva (komponente E i S). Takođe, on je naglasio da, iako se o ESG konceptu intezivnije govori u proteklih nekoliko godina, uspešne kompanije ga primenjuju već dugi niz godina.
U okviru svog izlaganja prof. Jovanović je ukazao na znaćaj karbonskog računovodstva koje podrazumeva merenje emisije ugljenika i CO2 izveštavanje. Profesor je takođe istakao da kompanije u Srbiji veoma često ne prave razliku između obračuna i upravljanja ugljenikom na nivou kompanije i Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika – CBAM. On je rekao da Centar za zelenu ekonomiju Univerziteta u Kragujevcu nastoji da, kroz projekat koji se relizuje uz podršku GIZ-a, reši ove dileme i da podstakne kompanije da razvijaju strategije koja će se baviti obračunom, upravljanjem i smanjenjem emisije gasova sa efektom staklene baste. Takođe, naglasio je i da će konsultanti Centra u okviru projekta pružiti besplatne usluge obračuna i upravljanja ugljenikom za deset kompanija sa područja Kragujevca i okoline. Prema njegovim rečima, za kompanije je veoma važno da budu ekološki odgovorne, odnosno da vode računa o životnoj sredini, naročito ukoliko žele da svoje proizvode plasiraju na tržište EU i ukoliko žele da budu deo lanca dobavljača uspešnih svetkih kompanija.
U januaru 2024. godine Evropski parlament je zvanično odobrio novu direktivu o greenwashingu, koja zahteva od država članica da uvedu stroža pravila u vezi sa korišćenjem ekoloških standarda od strane kompanija. Tako održivost menja zahteve tržišta. Novi zahtevi tržišta mogu se ispuniti uz inoviranje strategija, procesa i praćenja održivosti kroz podatke o rizicima od klimatskih promena, dekarbonizaciji, postizanju Net Zero, ESG indikatorima. Ovo čini da green kontroling postaje potencijal za otkrivanje skrivenih troškova životne sredine koji omogućava privrednim subjektima poboljšanje finansijskih i nefinansijskih performansi.
Panel: S-ocial
U okviru ovog panela razmatrana je socijalna komponenta.
“S komponenta u kontekstu ESG filozofije poslovanja vodi računa o ključnom faktoru kojem je i namenjena ova sveobuhvatna tranzicija, a to je čovek. Kako u ulozi najvažnijeg internog organizacionog resursa s jedne strane, tako i kao najvažnijeg eksternog stejkoldera s druge strane. U tom smislu fokus delovanja u okviru S komponenti treba da bude razvoj svesti i spremnosti za promene, što se najbolje čini kontinuiranom edukacijom i osposobljavanjem. Kada je u pitanju uticaj na konkurentnost preduzeća s fokusom na aspekt prodaje, izazovi u S komponenti odnose se prvenstveno na promenu preferenci kroz izmenjeni sistem vrednosti kod novih generacija, što je dodatno pospešeno naglom proliferacijom tehnologije. Dodatno, uz promene u generacijskom motivacionom aspektu sve je više izazova za kompanije koje su prisiljene da inoviraju i reinventuju svoje prodajne politike.”, naglasio je prof. dr Ernest Vlačić, FEFA.
Panel: G-overment
Prof. dr Lidija Barjaktarović, dekan Poslovnog fakulteta Univerziteta Singidunum, predsedavajuća G-overnment panela je istakla: "Korporativno upravljanje je sistem kojim se poslovna korporacija usmerava i kontroliše. Pokrenuta je globalna incijativa da COSO do 30.06.2025. kreira okvir za korporativno upravljanje koji bi bio u primeni od 01.07.2025. godine”.
Governance (upravljanje) je jedan od tri faktora koji bliže definiše korporativna upravljačka pitanja koje kompanije uzimaju u obzir pri upravljanju svojim poslovanjem, a investitori prilikom ulaganja, u pogledu rizika, uticaja i prilika koje sva tri faktora nose sa sobom.
G faktori su:
· Struktura organa upravljanja,
· Kontrola i upravljanje rizicima,
· Etički kodeks,
· Pitanja korupcije, mita i sukoba interesa,
· Strategija i budžet,
· Transparentnost i izveštavanje.
Poseban fokus diskusije bio je na kvalitetu podataka koji su osnov za pripremu izveštaja za donošenje odluka, kao i na primenljivosti međunarodnih ESG standarda u lokalnoj praksi.
Nikola Stefanović, direktor SEAF-a, je istakao da oni kao investicioni fond donose odluke na osnovu finansijskih izveštaja kompanija koje su po veličini mala i mikro preduzeća i ulažu novčana sredstva u ESG+ investicioni pristup. On je napomenuo da promena organizacione strukture, ulaganje novčanih sredstava u proces transformacije, ipak, ne znači da će se ostvariti očekivani rezultati, odnosno uspostaviti korporativno upravljanje.
Na konferenciji su razmatrana i etička pitanja i na strani zaposlenih i na strani upave, kao i tematika kažnjavanja kompanija i odgovornih lica ukoliko ne primenjuju propisana pravila. Preporuka je da je važno primenjivati u praksi ono što regulator nalaže, odnosno šta su dobre poslovne prakse.