Od tog broja se 10 odsto opredelilo za profesionalnog upravnika, a 90 odsto za komšiju.
Ona je navela da je rok za upis zgrada u registar istekao 12. decembra ali da i dalje postoji mogućnost upisa.
Ističe da su komunalni inspektori krenuli na teren radi utvrđivanja stanja. Dodaje da će oni, ukoliko utvrde da upis nije izvršen, doneti odgovarajuće naloge rešenja o upisu u registar bez odlaganja.
S tim u vezi, stanovnici stambenih zgrada u Beogradu su od pre desetak dana dobijali obaveštenja u kojima ih inspekcija obaveštava o tome da moraju da izaberu upravnika zgrade.
Kovačevićeva ističe da prinudnih upravnika ima dovoljno i dodaje da su u toku nove obuke i ispiti. Navodi da je Zakonom o stanovanju predviđena mogućnost kazne i dodaje da to nije cilj zakona. Zato će, kaže, inspektori pribegavati prvo izdavanju nalogu da se imenuje prinudna uprava, čiji je zadatak da organizuje zajednicu da se registruje i izabere upravnika.
U obaveštenju koje je osvanulo na jednoj od zgrada na Novom Beogradu se navodi da stanari imaju rok od 30 dana da izaberu upravnika i registruju stambenu zajednicu.
Ukoliko tu zakonsku obavezu ne ispune u datom roku, komunalni inspektor je u obavezi da nakon sprovedenog inspekcijskog nadzora donese rešenje kojim se nalaže stambenoj jedinici upis u Registar i podnese prijavu za uvođenje prinudne uprave.
Načelnik inspekcije beogradske opštine Zvezdara za RTS kaže da inspekcija već desetak dana obilazi zgrade i ostavlja ovakva obaveštenja. Radonjić navodi da će se po isteku datog roka biti sačinjeni zapisnici, posle čega će se donositi rešenja a potom će biti podnošene prekršajne prijave i određivaće se prinudni upravnici.
Na pitanje koliko realno stanari imaju vremena za registraciju stambene jedinice i izbor upravnika, Radonjić je kazao da je taj rok od 45 dana do dva meseca i podsetio da je za registraciju potrebno minimalno tri stana ili dva vlasnika zgrade.
Kazne za neispunjenje zakonskih obaveza regsitracije i izbora upravnika je od 50.000 dinara do dva miliona dinara.