Projekti

Na jesen video o proizvodima koji nas čine ponosnim pred svetom

U novembru ove godine premijerno će biti prikazan video o poljoprivrednim i prehrambenim proizvodima i tradicionalnim rukotvorinama iz Srbije sa geografskom oznakom koji imaju poseban značaj za prepoznatljivost jedne zemlje i njenih gradova i regiona, jer jačaju imidž teritorije i lokalni identitet stanovništva i izvor su ekonomske snage sredina u kojima nastaju.

Video snimaju NALED i Etno mreža uz podršku švajcarske razvojne saradnje, a pored 57 proizvoda zaštićenih u Srbiji geografskog oznakom kao što su leskovački ajvar, futoški kupus, ariljska malina, sjenički sir, pirotski ćilim, bezdanski damast, u filmu će se naći i autentične rukotvorine poput staparskog ćilima, knjaževačkih dvopređnih čarapa, tekeriškog peškira, banatske šare i dr.

Prvi kadrovi snimljeni su na IV međunarodnoj tkačkoj koloniji, koju je u Dojkincima organizovala Etno mreža, u partnerstvu sa Pirotom i Somborom, NALED-om i lokalnom zanatskom zadrugom "Damsko srce" i uz podršku ambasada Kanade i SAD. Kolonija je jedinstven format za očuvanje i promociju ćilimarstva i tehnike tkanja kao jednog od istaknutih tradicionalnih zanata, a istovremeno i magnet za strance i turiste da dođu na Staru planinu po autentične proizvode, poput ćilima, kačkavalja i peglane kobasice, koji u Beogradu nemaju svoje prodajno mesto.

„Rukotvorine čine sastavni deo kulturne i turističke ponude, donose prihod ženama u unutrašnjosti i pomažu njihovoj društveno-ekonomskoj afirmaciji. Kao pokrovitelj ovogodišnje kolonije u Dojkincima animirala sam kolege diplomate da podržimo delovanje Etno mreže kroz učešće u koloniji i kupovinu ćilima i rukotvorina žena na selu“, izjavila je ambasadorka Kanade Kati Čaba.

Ona je posetila koloniju s kolegama iz ambasada SAD, Australije, Indije, Belgije, Brazila, Švajcarske, Švedske, Bugarske, Norveške i EU i zajedno su dodelili priznanja deci iz pirotskog kraja za najbolje likovne radove s motivima sa ćilima i upoznali znamenitosti i lepote Stare planine.

„Kolumbijska kafa, šampanjac, feta sir, leskovački ajvar i pirotski ćilim su proizvodi koji nose geografsku oznaku kao potvrdu kvaliteta i autentičnosti. Rad na uvođenju i doslednoj primeni GI oznaka za tradicionalne i autohtone proizvode u Srbiji odvija se uz podršku Švajcarske i naša iskustva su takva da su proizvodi sa GI oznakom pečat švajcarske gastronomije i ozbiljan izvor prihoda u turizmu“, istakao je ambasador Švajcarske Filip Ge.

Predsednica Etno mreže i izvršna direktorka NALED-a Violeta Jovanović dodala je da rukotvorine, zanatski proizvodi i hrana sa geografskim poreklom mogu da budu generator lokalnog razvoja ako se zanatlijama i proizvođačima ponude podsticaji za dizajn, pakovanje i plasman proizvoda.

„Osmišljen program subvencija za samozapošljavanje generiše porodične manufakture i održava radna mesta zasnovana na generacijama prenošenim znanjima i veštinama ljudi u izradi proizvoda autentičnih za podneblje sa kojeg potiču“, naglasila je Jovanović.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!