Najčešće se faksifikuju apoeni od 1.000 dinara, pa ih je u 2017. godini otkriveno 2.770 komada. Lažnih apoena od 2.000 dinara prošle godine bilo je 1.510 komada, dok je otkriveno 1.372 lažnih novčanica od 500 dinara.
Kada je reč o stranom novcu, najčešće je reč o falsifikovanim evrima, tako da ih je prošle godine bilo ukupno 778, dok je otkiveno 146 komada falsifikata američkih dolara.
“Zajedno sa još nekim drugim valutama, to je ukupno 945 komada, najčešće se falsifikuje apoen od 100 evra, a zatim i od 50 evra i od 20 evra”, kaže direktor Odeljenja za nacionalne centre za borbu protiv faslifikovanja i za analizu novčanica i kovanog novca Miroslav Jeremić.
Kako navodi, "tu smo malo karakteristični, jer se u zapadnoj Evropi najčešće falsifikuje 50 i 20 evra, kod nas 100 evra".
“U nekim godinama bude interesantan i apeon od 200 evra”, dodaje on.
Dinarski falsifikati su, kaže, u više od 90 odsto slučajeva loši ili osrednji, pa ih prosečan građanin može prepoznati, pod uslovom da zna kako izgleda originalna novčanica, dok je sitacija kod flasifikata stranog novca bitno drugačija jer postoje vrlo uspešno izrađeni primerci.
“Reč je o takvom kvalitetu falsifikata da se može desiti da čak i obučeni bankarski službenik propusti falsifikat, ako naravno ne obrati dovoljno pažnje i ako ne upotrebi određena pomagala da bi izvršio proveru”, kaže Jeremić.
Zato se, ističe, građanima preporučuje da prilikom kupovine stranog novca u menjačnima ili bankama obavezno traže od banke ili menjača da im napišu u potvrdi o izvršenoj transakciji serijske brojeve, apoen i valutu koju su kupili.
Najčešće se strani novac falsifikuje u inostranstvu, a Jeremić navodi da su po tome poznati Italijini iz okoline Napulja i Bugari.
“Međutim, bilo je slučajeva da je i u okolini Čačka postojala štamparija lažnog novca gde su falsifikovani američki dolari, a i pre oko godinu dana je u blizini Novog Sada otkrivena jedna štaparija takođe američkih dolara”, rekao je Jermić.
Za američke dolare u Srbiji postoji obaveza banke ili menjača koji ih prodaju fizičkom licu da obavezno u potvrdu o izvršenoj transakciji upišu apoene od 50 i 100 američkih dolara, odnosno njihove serijske brojeve.