Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali ocenio je da je upravo realizovana prodaja drugog paketa takozvanih loših plasmana ili problematičnih kredita (NPL), znak da uspešno rešavamo višedecenijski problem banaka u stečaju. Ministar je naglasio da se nastavlja rešavanje problema koji su godinama kočili srpsku privredu, objasnivši da je suština da se imovina koja je godinama bila zarobljena, vrati u privredne tokove i da se ti resursi ponovo aktiviraju, a da se zahvaljujući tome povećava stopa rasta. On je dodao da i u uslovima pandemije ima pet obavezujućih ponuda, među kojima su i ponude svetski respektabilnih kompanija.
Ova prodaja predstavlja nastavak procesa rešavanja problema spornih potraživanja, naveo je ministar, podsetivši da je u junu 2019. godine uspešno okončana prodaja tzv. pilot portfelja problematičnih potraživanja, nominalne vrednosti 240 miliona evra, što je predstavljalo prvu takvu prodaje nakon 18 godina.
Prodaja drugog ili tzv. velikog portfolija spornih potraživanja bila je definisana i kao reformski cilj u prethodnom aranžmanu koji je Republika Srbija imala sa Međunarodnim monetarnim fondom.
Proces je otpočeo u septembru 2019. godine, kada je oglašen poziv za javno prikupljanje ponuda za ustupanje portfelja potraživanja Agencije za osiguranje depozita i osam banaka u stečaju.
Postupak ustupanja portfelja potraživanja je sproveden kroz dvofazni proces, i to kroz postupak podnošenja neobavezujućih ponuda i postupak podnošenja obavezujućih ponuda. Agenciji za osiguranje depozita bilo je u ovom postupku dostavljeno šest neobavezujućih i u finalnoj fazi tendera pet obavezujućih ponuda od strane zainteresovanih investitora.