Projekti

Niklo kao ja: Urbanim vrtovima protiv klimatskih promena

Da li ste znali da je Beograd dobio sunčani vrt diverziteta, Subotica suvi sukulentni vrt, a Bečej aromatični vrt? U proteklom periodu 10 gradova širom Srbije dobilo je raznovrsne urbane vrtove u okviru projekta Niklo kao ja.

U okviru prve faze ovog projekta prošle godine, gradovi su dobili svoje prve kišne bašte – urbane zelene površine koje doprinose smanjenju posledica obilnih kiša, poplava i pojava klizišta u urbanim sredinama. Ove godine, sa ciljem unapređenja i širenja formiranih površina, sve bašte su dopunjene mobilijarom i novim vrstama biljaka, koje su odabrane u skladu sa potrebama lokacija na kojima se bašte nalaze. Cilj projekta Niklo kao ja je da ponudi direktan odgovor na već nastale negativne posledice klimatskih promena, a koji kompanija A1 Srbija sprovodi u saradnji sa Udruženjem građana Ekonaut i lokalnim samoupravama.

Beogradska bašta, kao jedna od 10 urbanih bašti realizovanih u okviru projekta Niklo kao ja, transformisana je u sunčani vrt diverziteta. Nalazi se u Gastrošoru, gradskoj hit lokaciji na samo kilometar od Trga republike. „Urbani oblik bašte u Gastrošoru je odgovorio na zahteve kao što su stanište insekata, ptica i sitnih životinja, a postignut je u jednom konceptu. Ovakav vrt sadrži cvetno dekorativne biljke, zimzelene lišćare, trajnice, aromatične grmove, kao i četinarske biljke koje svojim prisustvom doprinose biodiverzitetu. Oblik vrta predstavlja jednu kružnu celinu, koja ima estetsku namenu, ali  i glavnu ulogu u poboljšanju biodiverziteta“, izjavio je Vladimir Milutinović, pejzažni arhitekta i saradnik UG Ekonaut.

U toku 2023. godine kišne bašte je dobilo 10 gradova u Srbiji: Beograd, Novi Sad, Subotica,  Novi Pazar, Smederevo, Kragujevac, Čačak, Niš, Bečej i Sombor, a bašta u Bečeju je izglasana kao najlepša. Ove godine u okviru projekta je planirana sadnja urbanih vrtova u još 10 gradova Srbije, šireći pozitivan uticaj na životnu sredinu i kvalitet života širom zemlje.

A1 Srbija kroz svoju ESG strategiju kontinuirano ulaže u postizanje dugoročnih ciljeva u oblasti održivosti. Ovaj pristup ne obuhvata samo projekte delovanja na klimatske rizike i zaštitu biodiverziteta, kao što je Niklo kao ja, već uključuje i dugoročne planove dekarbonizacije, povećanja udela održive energije iz sopstvene proizvodnje, povećanja energetske efikasnosti u poslovnim operacijama i poštovanje principa cirkularne ekonomije. Kao vodeći prozjumer u sektoru telekomunikacija, A1 je do sada postavio blizu 6.000 solarnih panela na 330 lokacija, što je ekvivalent godišnjoj potrošnji električne energije više od 750 domaćinstava. Investicije u OIE su deo strateškog opredeljenja kompanije i cilja postavljenog na nivou cele A1 Grupe, koji se odnosi na postizanje klimatske neutralnosti do kraja 2030.

Foto: Stefan Drljača

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!