Finansijske usluge

Rekordni rezultati Grupacije EIB u 2024, cilj za 2025 – investicije vredne 95 milijardi evra

Grupacija Evropske investicione banke (EIB) ugovorila je prošle godine investicije u iznosu od 89 milijardi evra. Grupacija je investirala više nego ikad do sada u jačanje energetske sigurnosti EU, mobilišući više od 100 milijardi evra za projekte nove i unapređene infrastrukture, kao što su mreže i interkonektori, obnovljivi izvori energije, industrije sa nultom neto emisijom, efikasnost i skladištenje. Gotovo 60% ukupnog finansiranja podržalo je zelenu tranziciju, klimatsko delovanje i održivost životne sredine.

Preliminarni rezultati još jednom ukazuju na stabilnu profitabilnost. Istovremeno, izrazito su porasli rizičniji poslovi EIB usmereni na podršku najinovativnijim evropskim preduzećima. Očekuje se da će rekordnih 8 milijardi evra investicija u vlasnički i kvazivlasnički kapital od EIB i Evropskog investicionog fonda (EIF), mobilisati oko 110 milijardi evra u obliku kapitala namenjenog rastu za novoosnovana i brzorastuća preduzeća.

Investicije u bezbednost i odbranu udvostručene su u 2024. godini, a cilj je da se taj iznos ponovo udvostruči i ove godine. Osim toga, Grupacija EIB znatno je proširila svoje prihvatljive investicije u projekte dvostruke namene, koji sada obuhvataju zaštitu granica, vojnu mobilnost, deminiranje i dekontaminaciju, svemir, sajber bezbednost, opremu za sprečavanje elektronskog ometanja, zaštitu morskog dna i kritične infrastrukture, istraživanje i razvoj i dronove.  

Grupacija planira da u 2025. godini poveća svoje ukupne investicije na 95 milijardi evra, pri čemu su najistaknutije inicijative podrška projektu „Evropski tehnološki prvaci” i namenskom programu TechEU, kritičnim sirovinama, vodoprivredi, energetskoj efikasnosti malih i srednjih preduzeća i namenskoj platformi za promovisanje održivog i pristupačnog stanovanja.

Uporedo sa povećanjem svog investicionog kapaciteta i uticaja, Grupacija EIB je ostvarila značajan napredak u smanjenju papirologije za klijente i skratila je vreme „od ideje do realizacije” potrebno za odobrenje i plasiranje novih investicija. Tokom 2024. godine uvedene su pojednostavljene procedure ocenjivanja, kojima je obuhvaćeno više od 40% njenih aktivnosti.

„U 2024. godini oborili smo mnoge rekorde svojim finansiranjem. Spremni smo da podržimo prioritete EU u ovom novom političkom mandatu. A u 2025. godini igraćemo još značajniju ulogu – izvanredni rezultati Grupacije EIB poslužiće kao osnova za dalje povećanje našeg uticaja, jačajući bezbednost i konkurentnost Evrope strateškim i ambicioznim investicijama,” rekla je Nađa Kalvinjo, predsednica Grupacije EIB, predstavljajući godišnje rezultate rada Grupacije EIB u Briselu.

Očekuje se da će finansijska sredstva Grupacije EIB opredeljena u 2024. godini snabdeti gotovo 15 miliona domaćinstava čistom energijom, otvoriti do 1,5 miliona novih radnih mesta u Evropi u narednih nekoliko godina, unaprediti metode za lečenje raka i pomoći u obezbeđivanju pristupačnog stanovanja od Hrvatske do Letonije.

Pored Ukrajine, svojim aktivnostima izvan Evropske unije Grupacija EIB podržava stabilnost u zemljama južnog i istočnog susedstva EU i partnerskih zemalja na njihovom putu ka članstvu u EU, između ostalog unapređenjem železničkih pruga u zemljama kao što su Albanija i Crna Gora. Podržavajući globalne prioritete EU i pomažući da se jače čuje glas Evrope u svetu, finansiranje EIB takođe pomaže zemljama pogođenim sušom, kao što je Jordan, da upravljaju vodosnabdevanjem. Zahvaljujući ojačanim partnerstvima unutar i izvan Evropske unije, investicije EIB pomažu u eliminisanju bolesti kao što je dečja paraliza i podržavaju održivu infrastrukturu širom sveta – od Vijetnama do Indije.

DETALJNIJE INFORMACIJE O REZULTATIMA

Detaljnije posmatrano, najznačajniji prošlogodišnji rezultati obuhvataju:

Spremni za naredne izazove

Pod rukovodstvom predsednice Kalvinjo, koja je na dužnost stupila u januaru 2024. godine, Grupacija EIB je ažurirala svoje interne politike i investicionu strategiju kako bi maksimirala uticaj i povećala podršku zajedničkim evropskim prioritetima.

Promene obuhvataju:

  • Strateški plan, usklađen sa politikama EU i dogovoren između 27 država članica, koje su akcionari EIB, da resurse Grupacije usredsrede na investicije sa uticajem u osam ključnih prioriteta.
  • Obnovljeni okvir kojim se aktivnost Grupacije EIB širi u oblasti bezbednosti i odbrane, uz racionalizovane interne procedure i nova partnerstva sa spoljnim zainteresovanim stranama, kao što su NATO fond za inovacije i Evropska odbrambena agencija.
  • Guverneri Grupacije EIB saglasili su se da podignu koeficijent zaduženosti, kao zastarelo ograničenje investicija Grupacije EIB[1]. To će Grupaciji EIB omogućiti da izvrši neophodne strateške investicije kojima se doprinosi ciljevima politika EU uz istovremeno očuvanje pokazatelja finansijske poluge i adekvatnosti kapitala.
  • Akcioni plan sa modulima za formiranje dublje unije tržišta kapitala.
  • Mere i predlozi za smanjenje birokratskog administriranja, unapređenje upotrebljivosti pravila EU za izveštavanje o održivosti, i za optimizaciju upotrebe instrumenata budžeta EU.
  • Intenzivirana inicijativa za skraćenje vremena „od ideje do realizacije” kako bi se pojednostavili interni procesi i povećala efikasnost, omogućavajući znatno brže odobravanje novog finansiranja.
  • Akcioni plan za poboljšanje transparentnosti, odgovornosti i dobrobiti na radnom mestu, uključujući imenovanje ombudsmana za brzo rešavanje uobičajenih problema na radnom mestu i poboljšanje radnog okruženja.

Bitnije nego ikad u 2025. godini

U perspektivi, Operativnim planom Grupacije EIB predviđa se do 95 milijardi evra novih investicija u 2025. godini, čemu će doprineti izvanredan kreditni rejting i snažna kapitalna pozicija Grupacije.

Nove inicijative usklađene sa prioritetima novoizabrane Evropske komisije čija se realizacija očekuje tokom 2025. godine uključuju:

  • Zadržavanje cilja od 60% zelenog finansiranja.
  • Povećanje podrške vodećim tehnologijama, uključujući čistu tehnologiju, veštačku inteligenciju, čipove, visokoefikasno i kvantno računarstvo, zdravstvene nauke i medicinske tehnologije, kao i najsavremenijim evropskim industrijskim kapacitetima.
  • „Platforma za izlazak” kako bi se olakšalo uključivanje evropskih brzorastućih preduzeća na berze u EU ili kupovina tih perspektivnih inovatora od strane evropskih kompanija.
  • Proširenje veoma uspešne inicijative „Evropski tehnološki prvaci” (ETCI) u okviru šireg cilja u pogledu povećanja vlasničkih ulaganja i kredita za preduzetnički kapital radi povećanja broja inovativnih novoosnovanih evropskih preduzeća.
  • Dalje udvostručavanje podrške evropskoj bezbednosti i odbrambenoj industriji.
  • Panevropska investiciona platforma za pristupačno i održivo stanovanje, zajedno sa Evropskom komisijom, i veće finansiranje stambenog sektora.
  • Povećanje investicija u projekte kritičnih sirovina, kao što je fabrika za proizvodnju litijuma Keliber u Finskoj, dogovorena prošle godine.
  • Namenski program za vodoprivredu od oko 4,5 milijarde evra, kojim će se investicije usredsrediti na odbranu od poplava i na rešavanje nedostatka vode u uslovima sve jačih suša.
  • Nova podrška evropskim poljoprivrednicima kroz poljoprivredno osiguranje i druge sisteme smanjenja rizika, nadograđujući se na kreditnu liniju vrednu 3 milijarde evra za poboljšanje pristupa poljoprivrednica i mladih poljoprivrednika finansiranju.
  • Program vredan 2,5 milijarde evra za povećanje investicija u energetsku efikasnost malih i srednjih preduzeća kako bi mogla da smanje svoje emisije CO2 i račune za električnu energiju.

Osnovne informacije

Grupacija EIB je institucija finansiranja Evropske unije u vlasništvu država članica. Ona podržava investicije koje doprinose ciljevima politika EU, uključujući održivi razvoj, socijalnu i teritorijalnu koheziju, inovacije i bezbednost. Ona finansira svoje operacije na svetskim tržištima kapitala i od svog osnivanja održava neprekidnu profitabilnost. Grupacija EIB je pionir i jedan od najvećih izdavalaca zelenih obveznica, a sve njene aktivnosti usklađene su sa Klimatskim sporazumom iz Pariza.

[1] Pod uslovom da konačno odobrenje za to dâ Savet Evropske unije.

Foto: EIB

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!