Azijski finansijski centar sprečio je saobraćajnu gužvu, uobičajenu za azijske gradove, kontrolom vlasništva nad vozilima kroz sistem kvota prema kojima kupac, pored cene vozila mora da plati i gotovo 40 hiljada singapurskih dolara (50 hiljada američkih dolara) za potvrdu o pravu na posedovanje automobila.
To znači da običan putnički automobil košta oko 100 hiljada singapurskih dolara, objašnjava AFP.
Iako Singapur nudi svojim stanovnicima i određene prednosti, poput povoljnih usluga pomoći u kući, ta je nekadašnja britanska kologija "i dalje najskuplje mesto na svetu kada je u pitanju kupovina i vlasništvo nad automobilom", zaključuju u EIU.
Drugo mesto na listi najskupljih gradova dele Pariz i Cirih, četvrto mesto je pripalo Hong Kongu, dok se Oslo našlo na petom mestu. Šesto mesto dele Seul i Ženeva, na osmom je Kopenhagen, a deveto i deseto mesto pripada Tel Avivu i Sidneju.
Tokio i Njujork su, nakon dugo vremena, ispali iz grupe 10 najskupljih.
Azijski gradovi su obično najskuplji kada je u pitanju hrana, a evropski u kategorijama pomoći u kući, lične nege, rekreacije i zabave, ističu autori istraživanja.
Kao važan razlog promena u plasmanu na listi najskupljih ponovo su bile fluktuacije valutnih kurseva, pa zbog slabijeg američkog dolara među najskupljima nema američkih gradova.
Među najjeftinijim gradovima za život su, prema istraživanju EIU-a, ratom razoreni glavni grad Sirije Damask, prestolnica Venecuele Karakas (reč je o državi uništene ekonomije usprkos najvećim dokazanim naftnim zalihama na svetu), nigerijski Lagos i pakistanski Karači.