Kako je tekao razvoj od zanatske radionice do privatne porodične kompanije. Koliko je izazova bilo na tom putu i šta je bila najveća motivacija?
Od zanatske radnje sa svega nekoliko zaposlenih početkom 90-tih godina do današnje kompanije sa preko 300 zaposlenih i velikom industrijom, prešli smo put dug preko 3 decenije. Na tom putu bilo je raznih uspona i padova, iskušenja, proba, nedoumica.
Sa željom da JELA bude prepoznata kao proizvođač dobrog i kvalitetnog nameštaja, da stvorimo brend nameštaja za opremanje stambenog prostora, pratili smo međunarodne sajmove nameštaja, uklapali se u nove trendove, poštovali kupce i dobavljače i time stvarali čvrste temelje za dalji rast i razvoj.
Koliko je teško opstati u industriji nameštaja?
Industrija nameštaja je vrlo zahtevna. Kako stil oblačenja prati modu, tako se i stilovi nameštaja kroz vreme menjaju od ravnih preko zaobljenih ivica, od tamnih do svetlih dekora, od masiva do jednostavnih linija. Da bi se opstalo sve treba sagledati, pratiti i u skladu sa zahtevima i trendovima menjati i ulagati.
Osim domaćeg, osvojili ste i inostrana tržišta, te izvoz čini oko 70 odsto ukupne prodaje. Na koja tržišta izvozite, a na koja planirate da plasirate svoje proizvode u budućnosti?
Tržišta na koja plasiramo naše proizvode su: bivše republike Jugoslavije, Nemačka, Austrija, Rumunija, Bugarska, Grčka, Poljska, Češka, Mađarska, Malta, Rusija, Kazahstan, Izrael…
Kompanija JELA je spremna u svakom pogledu za izlazak na nova tržišta. Zadnje dve godine donose nestabilnost u raznim krajevima sveta, što indirektno utiče na plasman i osvajanje novih tržišta. Nadamo se stabilnijem vremenu i ostvarenju novih tržišta na svim kontinentima.
Koliko su inovacije važne za razvoj i u kojim segmentima ih vi koristite?
Inovacije i svako poboljšanje i napredak doprinosi razvoju. Iz godine u godinu stavljamo na tržište nove kolekcije nameštaja za opremanje stambenih prostora (dnevne, spavaće, dečje sobe; predsoblja, kuhinje), uz poštovanje mnogih standarda kvaliteta kako bi odgovorili zahtevima, pogotovu evropskog tržišta. Kroz godine rada proširivali smo sve segmente: broj zaposlenih, ulaganje u vozni park za transport nameštaja, proširivanje proizvodnog prostora, ulaganje u proširenje industrijske opreme za proizvodnju sa softverskim rešenjima novije generacije i rešenjima za bezbednost i zdravlje radnika, kao i očuvanje životne sredine.
Pre tri godine ste investirali u proširenje proizvodnog i skladišnog prostora. Da li su u planu nove investicije?
Da, u planu su, sa trenutno usporenom realizacijom zbog raznih ograničenja i političke situacije na nekim ino tržištima.
Šta je za Vas društveno odgovorno poslovanje?
Društveno odgovorno poslovanje obuhvata puno oblasti:
- omogućenost zaposlenom bezbednost na radu i redovnost zarade,
- preciznost i tačnost informacija koje plasiramo prema našim kupcima (salonima nameštaja), samim tim i prema krajnjim kupcima,
- poštovanje zakonskih regulativa.
Dobitnica ste nagrade Udruženja poslovnih žena Srbije „Cvet uspeha za ženu zmaja“. Šta za Vas znači to priznanje?
Potvrda dugogodišnjeg rada i svega navedenog.
Šta biste poručili onima koji tek ulaze u preduzetničke vode?
Istrajnost, fleksibilnost, tolerantnost, kvalitet, inovativnost. Sve ovo je dug put, ali ispravan. Svi uspesi ne dolaze odjednom, isto kao i problemi.
Svakim danom raditi, poboljšavati danas ono što je bilo manje dobro juče.